Φυσικοθεραπεία

Φυσικοθεραπεία είναι η επιστήμη που ασχολείται με τη φυσική αποκατάσταση της υγείας του ατόμου. Μπορεί να παρέμβει σε πολλές παθήσεις και κακώσεις βελτιώνοντας το λειτουργικό επίπεδο αλλά και την ίδια την ποιότητα ζωής των ατόμων στα οποία εφαρμόζεται.

Στο Ειδικό Σχολείο Νάουσας το Πρόγραμμα Φυσικοθεραπείας έχει στόχο οι μαθητές να φτάσουν στο μέγιστο των δυνατοτήτων τους για λειτουργική ανεξαρτησία.

Ο Φυσικοθεραπευτής συμμετέχει στην Ομάδα Αξιολόγησης του σχολείου και αξιολογεί τις αναπτυξιακές, αισθητικοκινητικές και λειτουργικές ικανότητες των μαθητών.

Μέσα από Εξατομικευμένα Προγράμματα Φυσικοθεραπείας ενεργοποιείται/ βελτιώνεται η αδρή και λεπτή κινητικότητα ενώ, βελτιώνονται η ισορροπία, ο συντονισμός των κινήσεων, ο οπτικό-κινητικός συντονισμός, ο στασικός έλεγχος, η μυϊκή δύναμη και αντοχή, η κάρδιο-αναπνευστική λειτουργία, το επίπεδο φυσικής κατάστασης και το επίπεδο καθημερινής σωματικής δραστηριότητας.