Πρόγραμμα «Mentoring»

Φωτογραφία του Ειδικο Σχολείο Ναουσας.

Η Διεπιστημονική Ομάδα του Εθελοντικού Δικτύου Υποστήριξης Μαθητών/τριών Δήμου Νάουσας με την επιστημονική καθοδήγηση του Σχολικού Συμβούλου Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Νάουσας, Δρ Πέτρου Σταγιόπουλου, υλοποιούν για πρώτη φορά στην πόλη το πρόγραμμα «Mentoring», ένα εθελοντικό δίκτυο ατόμων - εθελοντών (mentors), ευαισθητοποιημένων σε ζητήματα κοινωνικής αλληλεγγύης.
Την Δευτέρα 8 Ιανουαρίου 2018, πραγματοποιήθηκε η πρώτη σεμιναριακή επιμόρφωση των 20 εθελοντών που δήλωσαν συμμέτοχη στη δράση, με στόχο να υποστηρίζουν μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Στη συνάντηση έγινε αναφορά στην ανάγκη των παιδιών, εφήβων και νέων για συστηματική επαφή, επικοινωνία και κοινωνική αλληλεπίδραση, τόσο με συνομηλίκους όσο και με ενήλικες εκτός του οικογενειακού περιβάλλοντος. Δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στην μεθοδολογία που θα ακολουθηθεί, στην οργάνωση και πραγματοποίηση της δράσης, καθώς και στους τρόπους αντιμετώπισης θεμάτων που θα προκύψουν.
Το απόφθεγμα του σεμιναρίου είναι ότι δε φθάνουν οι καλές προθέσεις, ο κοινωνικός και παιδαγωγικός εναγκαλισμός, η ανοικτή στάση κατανόησης σε σχέση με τους μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, απαιτείται ισότιμη μεταχείριση, ανάληψη ευθυνών και πρωτοβουλιών, διερεύνηση αναγκών και εξεύρεση ? ανάδυση προσωπικών κινήτρων. Μόνον με τις συγκεκριμένες προϋποθέσεις ενδυναμώνονται οι πιθανότητες για ολόπλευρη ένταξη τους στο κοινωνικό γίγνεσθαι.
Η επόμενη συνάντηση θα αφορά τους γονείς των μαθητών, που φοιτούν στα σχολεία ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης της πόλης, ώστε να ενημερωθούν για το πρόγραμμα και να μπορέσουν να στηρίξουν τα παιδιά τους στην κατεύθυνση μιας αυτόνομης ενήλικης ζωής.

15-1-2018
Συνάντηση Γονέων

Πραγματοποιήθηκε η συνάντηση της Διεπιστημονικής Ομάδας του Εθελοντικού Εκπαιδευτικού Δικτύου Υποστήριξης Μαθητών/τριών Δήμου Νάουσας με τους γονείς των παιδιών που θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Mentoring», με την επιστημονική καθοδήγηση του Σχολικού Συμβούλου Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Νάουσας, Δρ Πέτρου Σταγιόπουλου.

Αναδείχθηκε η μεγάλη ανάγκη των μαθητών για συμμετοχή σε κοινωνικές δραστηριότητες, επικοινωνία με συνομιλήκους, αυτονομία και ισότιμη μεταχείρισή τους από όλους μας.

Όλοι μαζί, γονείς - διεπιστημονική ομάδα - εθελοντές θέσαμε υψηλούς στόχους. Ξέρουμε ότι ο δρόμος θα είναι μακρύς και δύσκολος, αλλά έχουμε "δει" το τέλος του, γεγονός που μας δίνει δύναμη και ισχυρή θέληση για να φτάσουμε μέχρι εκεί.

29-01-2018

Συνάντηση Γονέων - Εθελοντών

Η Διεπιστημονική Ομάδα του Εθελοντικού Εκπαιδευτικού Δικτύου Υποστήριξης Μαθητών/τριών Δήμου Νάουσας, με την επιστημονική καθοδήγηση του Σχολικού Συμβούλου Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Νάουσας, Δρ Πέτρου Σταγιόπουλου,πραγματοποίησε συνάντηση με τους εθελοντές και τους γονείς των παιδιών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Mentoring».

Δημιουργήθηκαν οι ομάδες παιδιών-εθελοντών-εποπτών, έγινε ανταλαγή πληροφοριών και από αυτή την εβδομάδα οι περισσότερες ομάδες θα πραγματοποιήσουν τις πρώτες τους δράσεις στην πόλη της Νάουσας, ανάλογα πάντα με τις ιδιαίτερες ανάγκες, κλίσεις και ενδιαφέροντα του κάθε παιδιού.

Γονείς - εθελοντές - Εθελοντικό Εκπαιδευτικό Δίκτυο Υποστήριξης Μαθητών/τριών Δήμου Νάουσας ενωμένοι κάτω από τον κοινό στόχο για κοινωνική ένταξη, κοινωνική αποδοχή και αυτονομία για κάθε παιδί.