Εγγραφές Μαθητών/τριών

Αγαπητοί γονείς

Θα  θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι οι εγγραφές για την Α΄ Δημοτικού του σχολείου μας, για το σχολικό έτος 2018-2019, θα πραγματοποιηθούν τις εργάσιμες ημέρες  από την  Τετάρτη 2 Μαΐου  έως και  την Παρασκευή 18 Μαΐου, και ώρες 8.00-14:00.

Στα Ειδικά Δημοτικά Σχολεία εγγράφονται μαθητές/τριες που συμπληρώνουν την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής ηλικία έξι (6) ετών και άνω. Το σχολικό έτος 2018-2019 στην Α? Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν το έτος 2012.

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή των μαθητών/τριών στα Ειδικά Νηπιαγωγεία και στα Ειδικά Δημοτικά Σχολεία είναι :

α) Αίτηση εγγραφής, από τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών.

β) Σχετική γνωμάτευση του οικείου ΚΕ.Δ.Δ.Υ. (εφόσον υπάρχει).

γ) Πιστοποιητικό γέννησης των μαθητών/τριών, το οποίο αναζητείται από τις σχολικές μονάδες.

δ) Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

ε) Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή/τριας.

στ) Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο να προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/τριας, προκειμένου οι μαθητές/τριες να εγγράφονται στα όρια της σχολικής περιφέρειας που αντιστοιχεί σε κάθε Σ.Μ.Ε.Α.Ε..

ζ) Βεβαίωση Παρακολούθησης ή Φοίτησης Νηπιαγωγείου ή Ειδικού Νηπιαγωγείου, για την περίπτωση εγγραφής σε Ειδικό Δημοτικό Σχολείο. Σε περιπτώσεις μη φοίτησης σε Νηπιαγωγείο, ο γονέας/κηδεμόνας υποβάλλει σχετική αίτηση προς τον οικείο Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης,στην οποία θα αναφέρονται οι λόγοι μη φοίτησης.