Εισήγηση του σχολείου στο 2ο Παιδαγωγικό Συνέδριο Ημαθίας

Το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Νάουσας, μαζί με το Ειδικό Νηπιαγωγείο και το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Νάουσας συμμετείχε με εισήγηση στο 2ο Παιδαγωγικό Συνέδριο Ημαθίας με τίτλο «Εκπαιδευτικοί καταθέτουν σε εκπαιδευτικούς τις επιστημονικές τους εμπειρίες». Τίτλος της εισήγησης: «Πρόγραμμα Mentoring, Το παράδειγμα της Νάουσας».
Το πρόγραμμα διεξάγεται από τη Διεπιστημονική Ομάδα του Εθελοντικού Δικτύου Υποστήριξης Μαθητών/τριών Δήμου Νάουσας (Ασλανίδου Άννα, Βελιγδένη Γεωργία, Σουλούντση Ιωάννα, Ταουσάνη Αθανασία, Τσιόγκας Αντώνιος), με την επιστημονική καθοδήγηση του πρώην Σχολικού Συμβούλου Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Νάουσας, Δρ Πέτρου Σταγιόπουλου.
Καταθέσαμε την εμπειρία μας, με στόχο να κοινοποιηθεί και να διαχυθεί, καθώς τα αποτελέσματα όπως μεταφέρθηκαν από παιδιά, γονείς και εθελοντές ήταν πολύ θετικά. Πάνω από όλα ευχαριστούμε τους εθελοντές που συμμετείχαν γιατί χωρίς αυτούς τίποτα δε θα ήταν δυνατό και ευχόμαστε κάθε χρονιά η ομάδα μας να μεγαλώνει.

Η εικόνα ίσως περιέχει: κείμενο